Özel Yüzme Dersi 

Yüzme insanların hayatta kalmak için edinmesi gereken temel gereksinimlerinin arasında yer alan bir aktivitedir. İnsan yüzerliliği olan fiziksel açıdan durağan suda rahatlıkla yüzeyde kalabilen bir canlıdır. İnsanların yüzememesinin temel nedeni içgüdüsel olarak bilmediği bir olay karşısında korkması ve paniklemesidir. Çocuklarda yüzme öğreniminin daha kolay olmasının sebeplerinden bir tanesi de bu dur. Suyla ilgili öğrenilmiş korkular ne kadar azsa derslerde havuzla ve suyla  ilk temaslar da kaygı düzeyi düşük olur. Önceden yaşanan olumsuzluk ne kadar büyükse yüzme öğrenme aşaması da o kadar zorlu geçmektedir.

Yüzmek en sağlıklı spor branşlarının arasında geldiği gibi temel de bir ihtiyaçtır. İnsanlar iç güdüsel olarak yüzebilseler de teknik bir beceri doğuştan gelmemektedir. Yüzme profesyonel bir spor branşı olduğu gibi amatör yüzme olarak da günümüzde birçok imkan bulunmaktadır. İnsanların amatör olarak bu sporu yaparken dahi güvenli bir biçimde bu sporu öğrenmeleri, daha az efor sarf ederek daha göze hitap eden bir teknik öğrenilmesi hem estetik hem sağlık açısından önemlidir. Kötü bir teknikle yüzme sakatlanmalara sebep olabileceği gibi aşırı yorgunluklara ve bunun sonucunda da tehlikelere sebebiyet verebilir.

 

Özel ders yüzmede kesinlikle önerilmekte ve önem arz etmektedir. Özellikle öğrenilen ilk bilgiler ve uygulamalar ileriki çalışmalar için bir temel oluşturmaktadır. Özel ders size antrenör eşliğinde hem sizin ihtiyaçlarınıza hem de eksiklerinize yönelik çalışmalarla sürdürülmektedir. Grup dersleri de elbette faydasız değildir ancak özel derste zaman kavramı daha ön plana çıkmaktadır. Daha sonra yapılacak pratikler ve aktiviteler ile çok daha hızlı bir sürede yüzme öğrenmek ve teknik geliştirmek mümkündür.

 

Hayatın her alanında öğrenmenin yaşı olmadığı gibi yüzmede de bir öğrenme yaşı yoktur. Her yaştan birey yüzme öğrenebilir. Profesyonel bir yüzücü olmak için elbette ki ne kadar erken yaşta başlanırsa  o kadar çabuk ve hızlı öğrenir ve becerimizi geliştiririz ve antrenman yapacak kapasiteye ulaşırız. Her yaşa özgü spor müsabakası olduğunu ve her yaşta yüzme sporu yapılabildiğini unutmamak gerekir.

 

Her yaşta Yüzme özel ders alabilmek mümkündür. Bunun için önerimiz profesyoneller den eğitim almanız ve alacağınız eğitimde havuzun profesyonel ölçüler de ve gerekli denetlemelere sahip hijyen kurallarında olmasına özen göstermektir. Sporun birinci koşulu olan sağlık havuz ortamına adım attığınız ilk anda başlamaktadır. Yapacağınız çalışmaların içerikleri de dahil olmak üzere her konuda sağlıklı bir ortam ve sağlıklı bir eğitim süreci geçirmelisiniz. Bunun için uygun eğitmen ve uygun havuz koşullarını bulmak gerekir. Tavsiyemiz iyi eğitmenlerden iyi koşullarda eğitim almanızdır. Böylelikle zamanınızı ve paranızı çöpe atmamış olursunuz. Her şeyden önemlisi de yanlış eğitim size zaman ve sağlık kaybı olarak geri dönebilir ve istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

 

Özel dersler Antrenör ile birebir olabileceği gibi 2 li 3 lü şeklinde aile bireylerinizle veya yakın arkadaşlarınız ile katılabileceğiniz bir sistem sunar.